סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים יכולים לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים: ריבים על רעש, לכלוך, חיות מחמד, שימוש או השתלטות על רכוש משותף כגון: מחסן, חניה, גינה, גג, מדרגות, מעלית, ניצול זכויות בנייה שלא כדין, עבירות בתכנון ובניה, הקמת עסק בבנין מגורים ועוד.לסכסוכים בכלל ולסכסוכי שכנים בפרט מאפיין בולט ומשמעותי בעת שלא מטפלים בו כראוי, והוא ההגעה המהירה אל מקומות לא נעימים. לעיתים, גודל ומאפייני הסכסוך גדולים ועלולים לפרוץ את הגבולות בין השכנים, עד כדי הגעה לסכסוכים קשים ועמוקים בבית המשפט במצב נפשי מורכב.

פנייה לבית המשפט יכולה לגבות מהשכנים עלויות רבות, מתחים, בירוקרטיה מעייפת ותחושה לא נעימה לאורך זמן ממושך. לעיתים, הסכסוך ידרוש התערבות משפטית, אולם לעיתים, מדובר בסכסוכים אשר מה שנדרש בהם הוא הכוונה מקצועית נכונה ומתאימה, אשר סוללת את הדרך לפיתרון ומסייעת ליישב את הסכסוך במינימום של עגמת נפש, עם הסכם ממשי בסופו.

גישור בין שכנים

גישור בין שכנים הוא הליך ליישוב סכסוכים, מחלוקות ואי הסכמות בין שכנים. מטרתו לסייע לצדדים להגיע להסכמות באופן ישיר ויעיל. את הגישור בין שכנים מנהל מגשר, בעל תעודת מגשר מוסמך, המהווה למעשה אדם חיצוני, ניטראלי, שאינו קשור לאחד השכנים המעורבים בסכסוך.

הגישור מתנהל בשני שלבים עיקריים. בשלב הראשון המגשר נפגש עם כל אחד מהשכנים ושומע את הרקע לסכסוכים ואת הטענות השונות שהם מעלים. שלב זה יוצר את התשתית הבטוחה להבנת הטענות וליצירת אמון ושיח משותף בין המגשר לשכן. שלב זה חשוב במיוחד, שכן לאחריו, המגשר אוסף את המידע ומבין את התמונה הכללית. בשלב השני של ההליך מתנהל מפגש משותף בין השכנים. המפגש המשותף מתנהל בדינאמיקה של משא ומתן באמצעות דיאלוג משותף. אז עולים לחלל החדר הטענות של השכנים ובהכוונה של המגשר מוצעים כמה פתרונות לבחירה.

ייחודיות כלי הגישור

הייחודיות של כלי הגישור היא בראייה המרחבית, הכוללת, אשר לוקחת בחשבון את כל   המאפיינים ואת כל הטענות של בעלי הסכסוך, ובמחשבה מקצועית, רגישה ויצירתית מובילה להגעה של הפיתרון באופן רציונאלי ומושכל. בנוסף, מלבד המהירות בהגעה אל הפיתרון, והחיסכון המשמעותי בעלויות הכספיות כלי הגישור מעביר את השליטה לידי בעלי הסכסוך. בניגוד לפנייה לבית המשפט בה יכולת השליטה מצטמצמת והפיתרון תלוי בעורכי הדין ובשופטים.

ייחודיות בולטת נוספת אשר עלולה ליצור השפעות חיוביות וארוכות טווח מתייחסת לבניית כלים ומיומנויות בינאישיות משמעותיות.יישוב הסכסוך באמצעות כלי הגישור מאפשר ליצור קרקע לשיח ודיאלוג משותף, הידברות נכונה, אשר ברוב המקרים לא רק מסייעת בפיתרון הסכסוך הנקודתי, אלא בונה אצל בעלי הסכסוך כלים ומיומנויות נוספות אשר מסייעות להם גם בהמשך החיים.

סכסוכי שכנים, יכולים להיות טעונים, מורכבים ומלווים לא פעם בעגמת נפש רבה. ניהול הסכסוך בכלי הגישור יאפשר לשכנים להבין, כל אחד, גם את עצמו וגם את הצד השני באופן המיטבי, ובעזרת המגשר, להצליח להגיע לידי פיתרון ממשי אשר יענה על טובת שניהם.