הסכם גירושין

גירושין הוא אחד מאירועי החיים הקשים שאדם עלול לעבור במהלך חייו. מדובר בהליך אשר מביא את האדם למציאות מורכבת בעלת השלכות רבות וארוכות טווח על עצמו, על בן הזוג השני, על הילדים ועל עתיד המשפחה. כשמתרחש הליך של גירושין, עלולה להיווצר מציאות של סכסוכים, מחלוקות ואי הסכמות באשר לנושאים שונים, כמו הסדרי משמרות לילדים, חלוקת רכוש משותף, מכירת נכסים, חלוקה הוגנת של החובות והזכויות ועוד. על מנת לערוך סדר ולהגיע לידי יישוב הסכסוכים והמחלוקות בנושא גירושין, כותבים הסכם גירושין.


הסכם גירושין


הסכם גירושין, מאגד את כל הפרטים להם נדרשת התייחסות בתהליך הגירושין. הסכם גירושין יכול להיכתב על ידי עורכי דין שמייצגים את הצדדים בבית המשפט, דבר אשר יכול לגרום להוצאות כספיות גבוהות וללא יכולת שליטה על הפתרונות המוצעים לבני הזוג. אולם, הסכמי גירושין, יכולים גם להיכתב על ידי מגשר, עורך דין במקצועו, בעל תעודת מגשר מוסמך, שיגבש בין הצדדים הסכמה בנוגע לכל הפרטים ההכרחיים, כאשר עלות ההוצאות הכספיות נמוכה באופן ניכר ובעלי הסכסוך מהווים שותפים מלאים לכל אורך התהליך.  


מאפייני הסכם גירושין שהושגו על ידי מגשר


הסעיפים השונים הכתובים במסמך, אמורים להתייחס לכלל התחומים השונים שמהווים חלק בתהליך הגירושין ומנוסחים בצורה משפטית ומדויקת על מנת שההסכם יקבל תוקף של פסק דין בבית המשפט. הסעיפים השונים מתייחסים כאמור לכל היקף התחומים השונים בהליך הגירושין ולאו דווקא לנושאים שבהם התרחש הסכסוך וזאת בכדי למנוע סכסוכים ומחלוקות בעתיד הקרוב או הרחוק, בכל תרחיש אפשרי.


מאחר ומדובר על מציאות מסוימת ששונה באופן טבעי ממציאות של כל זוג אחר, אין פורמט קבוע ואחיד להסכם גירושין. כל הסכם גירושין שונה ומתייחס באופן מדויק ופרטני לזוג ולצרכים השונים והייחודים שלו. בניגוד לניסוח ההסכם בבית המשפט, אשר עלול להיות מוטעה, לוקה בחסר, לא הוגן לאחד הצדדים וכולל גם הסכמות שנכפו על אחד או שני בני הזוג, הסכם גירושין שהושג בגישור, הושג בהסכמה מלאה של בני הזוג, ולכן תוכנו מקובל על שניהם. בנוסף, עלות הסכם גירושין שהושג באמצעות מגשר, זול באופן ניכר מעלות של הסכם שהושג בבית המשפט.


פופולאריות הגישור בעולם המודרני


הליך הגירושין נפוץ יותר ויותר בעולם המערבי ומוביל להתמודדויות שונות של הבני זוג המשפיעות באופן ישיר ועקיף על המשך חייהם ועל המשך ילדיהם. במקרים רבים, פנייה לבית המשפט, עלולה להעמיק את הסכסוכים והמחלוקות ולגרום למאבקים ולמלחמות ממושכות שיכולות ליצור מציאות מורכבת עוד יותר, מלאה במתחים, חרדות וקשיים נפשיים מסוגים שונים.
פנייה למגשר לאורך כל הליך הגירושין, כולל ניסוח הסכם גירושין, יכולה להבטיח יצירת קרקע פורייה להידברות בין בני הזוג, ניהול של משא ומתן בדינאמיקה של שיח, ודיאלוג משותף, הבנת הצרכים של כל אחד מהצדדים ויכולת הגעה בסופו של דבר ליישוב הסכסוך באופן יצירתי, הדוגל בערכים הומאניים, רגישים ומקצועיים.