גישור ירושות

לכתו של בן משפחה עלול לגרום לסכסוכים, מחלוקות ומאבקים רבים באשר לסוגיות הקשורות לצוואה ו/או לירושה. סכסוכים אלו, באופן טבעי טעונים מאוד מבחינה רגשית ומכילים בתוכם גישות, ערכים, השקפות והצדקות שונות של כל אחד מן הצדדים. בין כך ובין כך, מדובר על מציאות מורכבת שמחייבת את כל האנשים שמסביב לשים לב במיוחד לאופן שבו מנוהל הסכסוך, אשר לא יגרום לנזקים מהותיים במשפחה.

כלי יעיל לפיתרון ויישוב הסכסוך, בצורה מהירה ואפקטיבית, ומביא את הצדדים המעורבים לכדי הסכם הוא הגישור.

גישור ירושות

גישור ירושה הוא הליך מקצועי המסייע בפתרון סכסוכים הקשור לירושות.הגישור, מאפשר לצדדים המעורבים לקחת חלק פעיל ומשמעותי ולמצוא יחד את הפתרונות הטובים ביותר, אשר יועילו לכל הצדדים.

הליך גישור ירושה

הליך של גישור ירושה מורכב מכמה שלבים, כאשר לכל שלב, תפקיד חשוב ומשמעותי בדרך להשגת המטרה –מציאת הפיתרון הרצוי ויישוב הסכסוך.             

בשלב הראשון, הצדדים המעורבים בסכסוך נפגשים יחד ומעלים את הטענות שלהם בצורה חופשית. יש, וזאת הפעם הראשונה שהם מעלים בפומביות את הטענות אשר על ליבם. סיטואציה זו גורמת להצפת המחשבות והרגשות, שלעיתים היו חבויים עד כה.      

בשלב השני, הצדדים דנים, בהכוונתו של המגשר, באשר למציאת האינטרסים האמיתיים של הצדדים. מתוך הכעסים והמטענים אשר הם נושאים, פועל המגשר על מנת להוציא מכל אחד מן הצדדים את התשובה לשאלה- מה כל אחד מהם היה רוצה להשיג?

בשלב זה, מתגלה נתון מפתיע, אשר חוזר על עצמו בכל סכסוך ירושות. המחשבה הראשונית שלנו, היא שכאשר מדובר בסכסוך ירושות, מדובר על סכסוך הקשור לכסף. ולרוב, אין זה באמת כך. סכסוכים אלה, למעשה, הם תוצר של מערכות היחסים שהיו קודם לכן עם הנפטר ועם הצדדים המעורבים, אמצעי להשגת ביטחון,כבוד, נוחות ועוד. הבנה זו בהרבה מאוד מן המקרים, מסייעת בזירוז פיתרון הסכסוך.

בשלב השלישי, על סמך הצגת הטענות, האינטרסים והעמדות השונות , מאתרים את הפתרונות האפקטיביים ביותר, אשר יתנו את המענה הרצוי ויממשו את הצרכים והאינטרסים של כל הצדדים הלוקחים חלק בסכסוך. סופו של תהליך זה, מגיע עם הסכם מחייב אשר הצדדים חותמים עליו ובכך למעשה הסכסוך נפתר.

במה מועיל הגישור, בניגוד ליישוב הסכסוך בבית המשפט?

שמירה על המשפחה- סכסוכי ירושות עלולים לגרום לריבים, כעסים ומתחים, המלבים את האווירה ומשפיעים באופן ישיר ועקיף על כל חיי המשפחה. בהליך הגישור, מבררים ומיישבים את הסכסוך, כאשר מצד אחד לא מוותרים על האינטרסים השונים של המעורבים בסכסוך, ומצד שני, פותרים את הסכסוך בצורה מכובדת, ראויה ונעימה.

אנשים אשר חוו גישור בירושות, מעידים, כי קיים הבדל ניכר ומשמעותי בין בירור ויישוב הסכסוך בבית המשפט, דבר אשר יכול להשפיע על המשפחה במשך דורות, לבין בירור ויישוב הסכסוך באמצעות מגשר מקצועי שמגיע לפיתרון באמצעות ראייה מרחבית וחשיבה יצירתית. במקום לפנות לבית המשפט ולהסתכן בהריסת המשפחה, ניתן לפנות להליך של גישור, אשר יצליח ליישב סכסוכים גם אשר היו נראים כחסרי סיכוי.

זמן.

זמן הוא אחד מהמשאבים היותר יקרים שיש לנו בחיים. הליך של גישור מתנהל בפחות זמן מהאלטרנטיבה המשפטית, אשר עלולה להימשך שנים.

כסף

עלויות שכר עורכי הדין, אגרות, ושאר ההוצאות הכספיות באשר ליישוב הסכסוך בבית המשפט גדולות ויכולות לתפוח למימדים עצומים. עלות של גישור נמוכה משמעותית.