גישור לגירושין

גירושין, הנם מבין אירועי החיים הקשים שעובר האדם במהלך חייו. הם מביאים עימם תפנית גדולה בכל היבטי החיים של בני הבית המשנה את המצב הקיים ומאלצת אותם להתעמת עם התנאים החדשים. לעיתים מלווה את המשתתפים בהליך תחושה של אבדון, אבדון הבית, חרדות ופחדים, תסכולים ומתחים אשר עלולים להתעצם כאשר ההליך אינו עובר בשלום ובידידות בין בני הזוג.

כיצד מתנהל גישור לגירושין?

גישור לגירושין מתנהל על ידי מגשר המגיע כצד ניטראלי מקצועי אל כל תהליך הגישור עם מיומנויות משא ומתן וחשיבה גישורית לפתרון המחלוקות. גישור לגירושין נועד לשמש מסגרת להידברות בין בני זוג שנמצאים במשבר וליצור אלטרנטיבה להתדיינויות משפטית. בהליך הגישור,המגשר מברר את המחלוקות ויוצר דרך להקשבה ולהידברות בין בני הזוג, תוך שיקול וברירת חלופות המשתלבות עם רצונותיהם של כל אחד מבני הזוג. דרך זו יעילה ושומרת על עקרונות של הומאניות ושליטה של הפרט על החלטות הקשורות בעתידו ובעתיד ילדיו. הגישור עוסק בכל הסוגיות אותן בני הזוג צריכים ליישב, בניהם, משמורת, מזונות, חלוקת רכוש, בירור לגביי הסכמי קדם נישואין והסכמי קדם ממון שנקבעו מבעוד מועד, ועוד.

בניגוד להליך המשפטי, הליך הגישור מעמיד פתרון שלא על דרך המלחמה אלא על דרך השלום, עם ההסכמה וההבנה שבעזרתו יכולים בני הזוג לשמור את יחסיהם טובים ככל האפשר, לטובתם ולטובת ילדיהם. המגושרים נושאים, נותנים ומשתתפים השתתפות פעילה בתהליך קבלת ההחלטות, הם אלה האחראים על חייהם ועל הפתרונות אותם הם יציעו להמשך כך מסופקים הן צורכי ההורים והן צורכי הילדים. הרבה פעמים במסגרת ההליך מצליחים הצדדים לשקם את יחסיהם וליצור שיח תקשורת חדש אשר מאפשר להם המשך שיתוף פעולה ועבודה משותפת נעימה יותר.

יתרונות ההליך

יתרונות הגישור בהליך הגירושין רבים ומגוונים, ביניהם נוכל למצוא:

✅ יצירת תקשורת יעילה בין בני הזוג. תקשורת זו בונה את תשתית הביטחון הנחוצה להשגת הפיתרון הרצוי בין בני הזוג המעורבים בסכסוך.

✅ השבת האמון למשפחה. במציאות של גירושין, תחושת האמון בין בני הזוג ובין בני הזוג מול הילדים מתערערת. בתהליך הגישור בני הזוג מבררים לעצמם בצורה המיטבית ביותר את העקרונות החשובים להם, תוך ראיית טובת הילדים ומשיבים את תחושת האמון לכל המשפחה.

✅ השגת פיתרון יציב של תוצאות ארוכות טווח. לאחר שהמגשר שמע את בני הזוג, ביחד ולחוד , גיבש פיתרון תוך ראיית האינטרסים והצרכים של כל אחד הצדדים מסיימים את ההתקשרות בניהם בצורה מוסכמת ומכובדת, עם פיתרון יציב לטווח ארוך.

✅ יחסי הילדים נשמרים ומקבלים חיזוק וטיפוח. אחד הדברים שאולי מהם אנו הכי חוששים הוא כיצד הילדים שלנו יקבלו את הגירושין וכיצד זה ישפיע על יחסנו איתם. בתהליך הגישור, יחסי הילדים לא רק נשמרים, אלא גם מקבלים חיזוק וטיפוח מאחר וטובתם ברורה לנו מול עינינו.

✅ יחס ההורים חיובי מאחר ואין צורך בהטלת אשמה. תהליך הגישור ייחודי, ככזה שחפוי מכל אגו. בניגוד לתהליך הגירושין אשר מתנהל בבית המשפט, בו כל אחד מן הצדדים מגובה בעורך דין ועמוס במטענים רבים,הליך הגישור מתרחש ממקום שראשיתו הוא בחירה וסופו הוא קבלה. לכן, יחס ההורים חיובי ואין צורך בהאשמות אחד כלפיי השני. זאת גם הסיבה שהעוינות והמרירות פוחתת ונוצרת תחושה הרבה יותר נעימה.

גירושין הוא צעד מורכב, שדורש מאיתנו חשיבה והסתכלות ארוכת טווח על המשך החיים שלנו. גישור לגירושין באמצעות מגשר מקצועי ואמפתי יוביל לסיום הנישואין בין בני הזוג ולפיתרון מוסכם בניהם בצורה המיטבית ביותר.