אימון אישי

לפני כמה שנים, שודרה בארץ תכנית טלוויזיה שהביאה למסך את אחד הטרנדים הבולטים ביותר בתחום העצמה האישית. תכנית הטלוויזיה, הביאה סיפורים מהחיים, על אנשים ונשים המתמודדים עם קשיים שונים בחייהם. קשיים אישיים, קשיים משפחתיים, קשיים רגשיים וכלכליים וסיפקה באמצעות שלל משימות ופתרונות יצירתיים מענה לאותם הקשיים שהתגלו. אותה תכנית טלוויזיה הייתה בין התכניות הפופולאריות ביותר בארץ באותם ימים ושיאי הרייטינג שלה חצו גבולות ומגזרים. התכנית אשר קראו לה "משפחה חורגת" הגישה לצופים את בשורת "האימון" (Coaching)

אימון

"אימון" (Coaching) הנה שיטת עבודה המכוונת ומסייעת לאנשים להציב לעצמם מטרות,  לנוע לעבר היעדים שהציבו לעצמם , להשיג ביטחון ותחושת ערך עצמי, ולמצוא את הדרכים להתמודד ולהתגבר עם הקשיים והקוצים שבדרך החיים באמצעות הכלים האימוניים.

תהליך האימון, הוא תהליך מרגש, וסוחף מחד ולא פשוט מאידך. יש ובתהליך האימון אנו מבינים כי עלינו לשנות את דפוסי החשיבה והתנהגויות שאנו רגילים להם ומתנהלים לפיהם שנים.הבנה זו דורשת את הרצון הכנה שלנו לשינוי ואת הפניות הנדרשת לעבודה התוביל לשינוי. התהליך מציב בפניי העומד בפניו מספר אתגרים לא פשוטים;הראשון שבהם הוא מחויבות לתהליך, השני הוא היכולת להיפתח בפני הקואצ'ר ולעבוד עמו באותנטיות ובכנות.
הליך האימון מציב בפני המאומן את האפשרות ליצור לעצמו בעצמו, את מסלול חייו, בדרך שבה הוא מדמיין ורוצה.

תהליך האימון, הוא תהליך מיוחד שיכול כאמור, לתת מענה לכל אדם בכל תחום בו הוא מרגיש שהוא צריך שינוי. התחומים יכולים להיות בנושאים כלליים כמו העצמה ומימוש עצמי, זוגיות, הורות, או קריירה, או לתת מענה לאנשים המתמודדים עם קשיים נקודתיים, כדוגמת אימון לירידה במשקל ולאורח חיים בריא, אימון להפרעות קשב, אימון לעסקים ועוד.

מאפיינים:

האימון האישי, נועד להוביל להגשמת יעדים ומטרות מתוך חישוב היכולות והכישורים הקיימים בידי המתאמן, תוך התערבות ממוקדת וקצרת מועד המתמקדת בהקניית כלים, בחיזוק ובטיפוח רגשותיו ומחשבותיו של המתאמן. להבדיל מהגישות הפסיכולוגיות,הטוענות שכדי להבין את האדם יש צורך לחקור את עברו ואת ילדותו ולחקור את הנפש על מנת להיטיב עם האדם.באימון, מתמקדים ב"כאן ועכשיו" כאשר אנשים ממוקדים לשינוי ורוצים זאת. מערכת היחסים הנה שוויונית ושיתופית. המאמן אינו מייעץ אלא מכוון, מדריך ומסייע למתאמן להגדיר בעצמו את צרכיו ומטרותיו. יתרה מכך, המאמן רואה את המתאמן כאחראי לנקיטת הפעולות הדרושות להגשמת מטרותיו.

בשיטת האימון מניחים שלאדם יש את היכולת המולדת לגדול ולהתפתח, להתקדם ולהצליח, כאשר:

  • המטרות ידועות וברורות
  • המטרות מוגדרות ומוגבלות בגבולות זמן וביעדים מדידים
  • המטרות מתורגמות לשורה של צעדים מעשיים
  • מתקיימת תמיכה מבפנים (מהאדם עצמו) ומבחוץ (מהסביבה)

 

תהליך האימון דורש רצון אומץ, ותעוזה. לעיתים נבקש לעשות שינויים, בהרגלים, בדפוסים או בכיווני החשיבה שלנו על מנת להגיע למשהו אחר בחיינו ולעיתים רק נחדד לעצמנו ונהיה מדויקים לגבי מה שנכון לנו.

מאמן אישי מקצועי ורגיש יוותר על תחושת ההתנשאות, השיפוטיות, על האגו שלו, יניח לתפיסת המומחה, ויזכור תמיד כי לכל אדם יש את הדרך שלו לחיות, את המסע שלו ואין נכון לא נכון יש בני אדם וכולנו רקמה אנושית אחת גדולה.