הליך גירושין בהסכמה: כל הפרטים

כשחושבים על גירושים, לרוב חושבים על צעקות רמות, מריבות ארוכות לעיניי הילדים, תביעות הדדיות ודיונים משפטיים ארוכים – אבל לשמחתנו, לא תמיד המצב כזה שחור, ולא כל הגירושים מלוכלכים. פעמים רבות מחליטים בני הזוג לסיים את נישואיהם בנימוס ובטוב, ללא הצורך לערב תביעות משפטיות מכוערות. לתהליך הזה קוראים גירושין בהסכמה, והוא פיתרון נפלא לבני זוג שחושבים שיוכלו לסכם את תהליך הגירושין בשקט.

גירושין בהסכמה מותירים את ההורים בקשר טוב לרוב, דבר שהוא בעל חשיבות מכרעת ביחס של הילדים לכל העניין.  בנוסף, הליך של גירושין בהסכמה הוא מהיר יותר וכרוך בפחות הוצאות משפטיות. חשוב להבין שהדרך הטובה ביותר לגרום לגירושין בהסכמה להצליח, הוא המחויבות של שני הצדדים והרצון האמיתי של הצדדים להביא להידברות חיובית, ממוקדת ועניינית, כדי להגיע להסכמות משותפות.

 

גירושין בהסכמה

הצעדים לגירושין בהסכמה

בסופו של דבר, המטרה היא לחתום על הסכם גירושין שמקובל על שני הצדדים. לצורך כך, אפשר לבחור בשתי אופציות – הליך גישור או הליך גירושין בייצוג עורכי דין. אם בחרתם בראשונה, חשוב לבחור מגשר מתאים איתו בני הזוג מרגישים בנוח. במהלך ההליך, בליווי המגשר או עורכי הדין, מגיעים בני הזוג להסכמות בכל הנושאים החשובים – קטינים, מזונות, רכוש, נדל"ן וכו'.

בסיום הכנת ההסכם וחתימתו, מעבירים את הסכם הגירושים לבית המשפט לענייני משפחה. השופט מוודא שבני הזוג מודעים למשמעויות ההסכם, ולאחר מכן יחתום השופט על ההסכם והוא יקבל מעמד של פסק דין לכל דבר ועניין. טקס הגירושין הדתי ייערך בבית הדין הרבני, שם יעברו  בני הזוג הליך קצר מאוד, והגירושין יקבלו תוקף סופי.

 הסכם גירושין

הסכם גירושין הוא העיקר במהלך תהליך הגירושין בהסכמה, והוא שיקבע את ההסדר העתידי של הצדדים בעניינים שונים. לכן חשוב לשים תשומת לב מיוחדת לכל נקודה ונקודה בהסכם - בין הנקודות העיקריות תוכלו למצוא את הבאות:

משמורת קטינים – הסכם גירושין כולל את המשמורת על הילדים, מקום מושבם, חינוכם, בריאותם, שמות משפחתם וכל הקשור אליהם. בנוסף, בהסכם מצוינים סכומי המזונות, תאריכי התשלום ופירוט התשלומים המחולקים בין ההורים, כמו קייטנות ושיעורי עזר.

רכוש – הסכם הגירושין יכלול סעיפים הכוללים את הרכוש של בני הזוג, הנכסים, הכספים, חשבונות בבנקים, פירוק הדירה ונכסי נדל"ן אם וקיימים.

סיום פרק הנישואין – הסכם הגירושין כולל את הנושאים הכלולים בעצם סיום הנישואין, כמו הסכמת הצדדים למתן גט, ענייני כתובה, תשלומי אגרה בבית הדין וכו'.