גירושים הם סופו של חלום שחשבת שלא יגמר.

איך להתמודד כאשר חברים מתגרשים.

 

גירושים קורים. כאשר חברים קרובים או חברי משפחה נפרדים, עלולים להיווצר גלים במערכות היחסים בין הזוגות, והגירושים עלולים ליצור פילוג בין שאר החברים או המשפחה. יש והחברים אינם יודעים מה לעשות, או מה לומר בתקשורת החדשה מול בני הזוג שנפרדו.

להלן מספר נקודות שיקלו על הניווט בסיטואציה לא פשוטה זו:

1. כללי ההתנהגות בגירושים, המצפים מאתנו לתמוך בבני הזוג, עלולים להביא אותנו לחשוב על הנישואים שלנו: אם זה יכול היה לקרות להם, זה יכול לקרות גם לנו, מה שיכול להכניס אותנו למתח או לחרדה. חשוב לשים לב לזה, ולזכור שהרבה מהדברים שאנו אומרים לזוג המתגרש הם דברים שלנו, הבאים מעולם הפחדים והחרדות שלנו ואינם בהכרח שייכים להם. אכתוב על זה בהמשך.

2. כאשר מדובר בזוג חברים, חשוב לא לבחור צד, עד כמה שניתן. לזכור שאנו לא מכירים את התמונה כולה, למרות שלפעמים נדמה לנו שכן, ושלכל אחד מבני הזוג יש אחריות למצב ואין רק קורבן או רק אשם. המלצה שלי היא: פשוט תקשיבו. נסו כמה שפחות להביע דעה והימנעו מלהיכנס לקונפליקט נאמנות בין בני הזוג. הם יסלחו אחד לשנייה הרבה פעמים אבל לכם, אם תביעו עמדה נחרצת מדי – לא.

3. גירושים הרבה פעמים מיצרים רכילות רעה ומכוערת, נסו לא להיכנס לשם. שימו לב שגם זוגות בסכסוך מדברים אחד עם השנייה. רכילות עלובה עלולה להתהפך עליכם חזרה – "הוא אמר שאת אמרת"..

4. נסו לא לספר על השמועה החדשה שיש לגבי האקס או האקסית. אם ממש קשה לשמור את הדברים בבטן ואתם זקוקים לוונטילציה, ספרו לצד שלישי שאינו קשור ואינו מכיר את הצדדים.

5. מחקרים מראים שלאחר הגירושים, הרשת החברתית של האם משתנה משמעותית, אשה מפסידה כמעט 40% מחבריה. כלומר, נשים נפגעות חברתית יותר מגברים, לעיתים קיים אפילו פחד מאישה גרושה כי היא עלולה למצוא בן זוג חדש מהחבר'ה, לכן נשים מוזמנות הרבה פחות לאירועים חברתיים מאשר גברים. זכרו זאת, כאשר אתם עושים אירוע.

6. נסו לתמוך בבני הזוג, מבלי לשפוט או לבקר. יש מספיק שופטים ומבקרים בחברה, הם ממש לא צריכים את זה מכם.

פגישת מהו"ת

 

כאמור, גירושים של חברים טובים, מעלים שאלות על מערכת היחסים שלנו, ותהייה - האם אנחנו בדרך הנכונה. הרבה מתגרשים חווים תחושה של שחרור, חופש, חירות. הם מתחילים לצאת, להתלבש שוב סקסי, להראות טוב, להכיר בני זוג חדשים, ואז למרות שאנו יודעים כמה קשים היו הגירושים, אנו מתחילים לראות את הכיף שבדבר. זה טבעי לחוש קנאה. אך יש להבין כי הרבה מהמתגרשים מבקשים להרגיש שוב נחשקים ורצויים אחרי תקופה ארוכה שלא הרגישו כך, וזו הדרך לעשות זאת. הם מעוניינים לחזור לעולם ההיכרויות על מנת למצוא בן זוג חדש לחיים משותפים.

לעיתים גם נדמה לנו שהגרוש/ה הטרי/יה עושים טעות בבחירת בן הזוג החדש איתו הם יוצאים כרגע. הבעת דעה פחות מומלצת בנקודה הזו. סביר להניח שהם לא יקשיבו לך, לכן כל מה שנשאר לעשות זה להקשיב, להביע אמפתיה ולשקף להם שמה שהם רוצים באמת זו מערכת יחסים חדשה.

במקום לחוש קנאה או פחד לגבי הנישואים שלכם, נצלו את הסיטואציה לשינוי חיובי. דברו עם בני הזוג שלכם, על הסיבות שהביאו את בני הזוג החברים לגירושים, אם הייתה בגידה למשל, קבעו את גבולות הנישואים שלכם, דברו על איך אפשר להשקיע אחד בשנייה יותר. זה זמן מצוין להציף את הדברים ולדון בהם.