גישור משפחתי

בעיות בנושאי גירושין, הסכמי ממון, הסכם חיים משותפים, הסכם הורות ועוד, עלולים ליצור מציאות מורכבת, עם השלכות המשפיעות הן על הבני זוג והן על הילדים. לעיתים, מדובר בהשלכות ארוכות טווח שיכולות לבוא לידי ביטוי בהיבטים פיזיים, היבטים נפשיים והיבטים כלכליים. זוהי מציאות היוצרת תחושה קשה, המלווה באמוציות, סערות וקונפליקטים רבים. אולם, בכל הסכסוכים, קשים ומורכבים שיהיו, ניתן למצוא את הדרך לפיתרון, עם רצון של בני הזוג ליישב את הסכסוך, גישור מקצועי ומחויבות לתהליך.

גישור משפחתי

אחת הדרכים היותר אפקטיביות היום לטפל בבעיות משפחתיות מורכבות, היא גישור משפחתי. הגישור נעשה על ידי מגשר מוסמך, המהווה צד שלישי, ניטראלי בתהליך, אשר אינו מכיר את הצדדים ולא מעורב באינטרסים היכולים לצדד בצד מסוים. המגשר מבצע משא ומתן אפקטיבי, אשר סופו מוביל לפתרון מוסכם בין הצדדים המעורבים הסכסוך. בכוחו של גישור משפחתי לקדם תהליכים בצורה מקצועית ורגישה,ליישב את הסכסוך באופן האופטימאלי ביותר, כאשר האינטרסים והצרכים של בני הזוג נמצאים בראש סדר העדיפויות ולהצליח להביא את הבני זוג להסכמה, גם במציאויות המורכבות ביותר.

תחומים

בתוך גישור משפחתי נוכל למצוא מספר של תחומים בהם יכול לעסוק הגישור, למשל,עסק משפחתי אשר עלול להביא לידי מצבים רגישים המטשטשים את הגבולות בין המשפחה לבין העסק, הסכמי ממון בין בני זוג ומשפחה, צוואות וירושות, סכסוכים שונים על רקע כסף ורכוש, וגישור לגירושין.

תהליך

המגשר מסייע לקרובי המשפחה להידבר ביניהם, לברר את מחלוקותיהם ועוזר לחשוף את הצרכים והאינטרסים הבאים לידי ביטוי במהלך הסכסוך. תהליך הגישור,ייחודי בכך שהוא מסייע לצדדים למצוא את הדרך לתקשר, להגיע לפתרונות, לשמור על מערכת יחסים תקינה בניהם ולהגיע לכדי פיתרון מוסכם, מבלי לבקר בבית המשפט. הגישור מנוהל ביעילות ובדיסקרטיות ומוביל לתוצאה רצויה אשר נקבעת על ידי הצדדים בעצמם, דבר אשר הופך אותם לבעלי שליטה מלאה על חייהם.

גישור ככלי לפיתרון סכסוכים בהווה ובעתיד

הליך של גישור משפחתי מסייע לכל אחד מן הצדדים לפתח ראיה רחבה יותר של הסיטואציה לצאת מן "האני" ולהבין את שאר המשתתפים בסכסוך. לעיתים, בהליך הגישור הצדדים מבינים לראשונה את גודל הפגיעה ועוצמתה בצד האחר. ההזדהות וההבנה של הצד השני, מביאים איתם תובנות רבות, אשר מהוות לעיתים אבן דרך משמעותית, בשינוי צורת החשיבה של האדם ולא רק בפתרון הסכסוך הנקודתי. הכלים אשר בהם משתמשים במהלך גישור משפחתי, מהווים נקודות למחשבה, הן בפן התיאורטי והן בפן המעשי. הם מסייעים לצדדים לבטא את עצמם וממקדים אותם בדברים החשובים באמת, תוך ארגון חייהם מחדש.